Kończą się rządy węgierskiego króla Ludwika Andegaweńskiego, który otrzymał polską koronę na mocy umowy z Kazimierzem Wielkim. Węgrzy uznają go za wielkiego władcę, ale Ludwik myślami jest daleko od Wawelu. Po jego śmierci nastaje czas niebezpiecznego bezkrólewia, a młodziutkie córki Ludwika, z których jedna ma zasiąść na polskim tronie, nie wydają się być gwarantami jedności i trwałości państwa.
Polska korona staje się przedmiotem pożądania kolejnych pretendentów, w których żyłach płynie piastowska krew. Dla swoich ambicji gotowi są pogrążyć kraj w wojnach domowych. Polsce, którą z takim trudem zjednoczył Władysław Łokietek, grozi znowu chaos i rozpad na małe księstwa.
Po wielu sporach i rozgrywkach pomiędzy polskimi możnowładcami a węgierską królową wdową, zwaną Bośniaczką, do Krakowa przyjeżdża wreszcie młodziutka, nastoletnia Jadwiga. Jest niezwykle dojrzała i szlachetna. Kocha się wciąż w przyobiecanym jej narzeczonym, Wilhelmie Habsburgu, dziedzicu niewielkiego i mało ważnego księstwa Austrii. Tymczasem krakowscy panowie ujrzeli w młodym Litwinie Jogaile władcę o ogromnej mądrości i charyzmie. Sojusz z wielką Litwą, pod wspólnym berłem jest dalekosiężnym planem, podstawą powstałej później Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Średniowiecze buzuje namiętnościami, ludzie gorąco wierzą w Boga, lecz chętnie też ulegają szatańskim podszeptom. Rozgrywki polityczne, walka o tron, spiski możnych i władców stworzą główny nurt opowieści tego sezonu. Szlachetność i mądrość będą się potykać z żądzą władzy, chciwością i zdradą. No i oczywiście miłość, rządząca sercami, a często i umysłami rycerzy, dworzan i mieszczan.
Wielkie emocje. Wielkie wyzwania. Wielkie nadzieje.
Jadwiga rządziła krótko, zmarła młodo, zaręczyny z habsburskim księciem Wilhelmem zostały zerwane, by mogła poślubić Jagiełłę. W młodym wieku została królem Polski, której nie znała, a zaraz później żoną litewskiego księcia. Historia się nie powtarza, choć na Wawelu znów – jak w pierwszym sezonie - spotkały się dwie kultury: litewska i polska. I znowu spotkały się dwie silne osobowości. Znów losy Polski stały się zależne od małżeństwa króla Polski z potomkiem Giedymina. Jadwiga zostanie świętą, Jagiełło pokona Krzyżaków. Jacy byli dla siebie? Co czuli w najważniejszych chwilach swego panowania? Czy zdołali się pokochać pokonując przeciwności? Odpowiedź – w serialu.
Witold nie zamierza odpuszczać planów podboju Litwy i próbuje wcielić w życie swój podstępny plan. Wiedziony chęcią zemsty na Jagielle zrobi wszystko, aby sprzymierzyć się
z Krzyżakami. Ci zaś swoimi przebiegłymi działaniami dążą do wojny. Jagiełło stanie
w obliczu trudnej decyzji. Walczyć przeciw swoim czy odejść?
Podczas nieobecności
na Wawelu rządy sprawuje Jadwiga, która pozna Mateusza z Krakowa i będzie chciała jak najszybciej reaktywować uniwersytet.
Na Wawelu trwają gorączkowe przygotowania do przyjęcia Jadwigi. Służba uwija się jak w ukropie. Tymczasem część możnych wyruszyła naprzeciw królowej i zatrzymała się w okolicach Sącza.
„Korona królów” ma swój początek w 1325 roku, gdy król Polski Władysław Łokietek postanowił, że jego syn Kazimierz poślubi Litwinkę Aldonę, która przyjmuje imię Anna. Kilka lat później stary władca umiera, a na tronie zasiada młody król. W pierwszym sezonie poznajemy pierwsze lata jego panowania, problemy, z jakimi musiał się zmierzyć oraz śledzimy jego burzliwe relacje z Anną.
Drugi sezon przynosi nowe wątki i nowych bohaterów. Kazimierz jest już dojrzałym władcą, a jego państwo coraz więcej znaczy na arenie międzynarodowej. Ma też drugą żonę - Adelajdę.
W serialu poznajemy kulisy władzy, losy jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski oraz wyzwania, którym musiał sprostać.
Perypetie bohaterów są okazją do pokazania średniowiecza, które wbrew obiegowym poglądom nie było wcale mroczne i zacofane. Wawel był miejscem spotkań ludzi różnych kultur i rycerzy wielu narodów, a panowanie Kazimierza było początkiem budowania siły Polski i przekształcania słabego, rozbitego kraju w jedną z europejskich potęg, w silne i nowoczesne, jak na owe czasy, państwo.
„Korona królów” to opowieść o naszych przodkach, którzy 700 lat przed nami musieli, tak jak my, podejmować trudne wyzwania, którzy ulegali takim samym, jak my, emocjom. Walczyli o dobre życie dla swoich dzieci i współtworzyli potęgę chrześcijańskiej Europy.