Korona królów

o serialu

„Korona królów” – wielka polityka i miłosne podboje

„Korona królów”: dziś debiut Grażyny Szapołowskiej!

„Korona królów”: dziś debiut Grażyny Szapołowskiej!

Oglądaj serial na VOD.TVP.PL
Już niebawem w najnowszych odcinkach 3. sezonu serialu „Korona królów” zobaczymy Grażynę Szapołowską. Ikona polskiego kina jest zachwycona nową rolą i pracą na planie. Co zrobiło na aktorce największe wrażenie?

„Korona królów” debiutuje w Japonii. Zobacz fragment!

„Korona królów”: Czekając na Jadwigę

„Korona królów”: Spytek ma nowego kandydata na tron

„Korona królów”: Spytek ma nowego kandydata na tron

Zobacz cały serial na VOD.TVP.PL
Panowie polscy są bezradni po tym, jak Bośniaczka obsadziła Marię na królową Węgier. Spytek uważa, że to zdrada, że ledwo się w Radomsku dogadali, i że Bośniaczka nie wie co robi. Wpada jednak na pewien plan i zamierza przedstawić propozycję nowego kandydata na króla. 

Zobacz scenę przedpremierową!

Grażyna Szapołowska w „Koronie królów”

Grażyna Szapołowska w „Koronie królów”

Serial na VOD.TVP.PL
W nowych odcinkach „Korony królów” zobaczymy Grażynę Szapołowską. Gwiazda wcieli się w Eufemię, księżną opolską i żonę Władysława Opolczyka, wywodzącego się z dynastii Piastów.
Jadwiga i Jagiełło – wielkie emocje, wielkie wyzwania, wielkie nadzieje.

„Korona królów”: dlaczego Jadwiga została królem, a nie królową Polski?

„Korona królów”: dlaczego Jadwiga została królem, a nie królową Polski?

Zobacz poprzednie sezony na VOD.TVP.PL
Kazimierz zbudował państwo, zamki i uniwersytet. Nie doczekał jednak upragnionego syna. Patrymonialne królestwo Piastów musiało się więc skończyć lub zmienić. Zjednoczone królestwo było przygotowane na zmiany, a roszczenia Przemyślidów czy zakusy Luksemburgów nie przeszkodziły Andegawenom w objęciu krakowskiego tronu. Król Ludwik jednak, choć dwadzieścia lat zabiegał o tron, nie chciał na nim zasiąść!

Koronę przyjął i zabrał ją z sobą do Budy, na tronie w Krakowie pozostawił regentkę: swoją matkę siostrę Kazimierza Wielkiego, królową Elżbietę. Ta oświecona dama, korespondująca ze św. Katarzyną ze Sieny, pobożna córka Władysława Łokietka, sprytna władczyni miała świadomość kolejnego problemu: jej syn wspomniany Ludwik, tytularnie król Polski, również nie miał syna.

Zobaczcie odcinek serialu „Korona królów – Zanim nastali Jagiellonowie”

Jadwiga i Jagiełło

Jadwiga i Jagiełło

Wielkie emocje. Wielkie wyzwania. Wielkie nadzieje.
Jadwiga rządziła krótko, zmarła młodo, zaręczyny z habsburskim księciem Wilhelmem zostały zerwane, by mogła poślubić Jagiełłę. W młodym wieku została królem Polski, której nie znała, a zaraz później żoną litewskiego księcia. Historia się nie powtarza, choć na Wawelu znów – jak w pierwszym sezonie - spotkały się dwie kultury: litewska i polska. I znowu spotkały się dwie silne osobowości. Znów losy Polski stały się zależne od małżeństwa króla Polski z potomkiem Giedymina. Jadwiga zostanie świętą, Jagiełło pokona Krzyżaków. Jacy byli dla siebie? Co czuli w najważniejszych chwilach swego panowania? Czy zdołali się pokochać pokonując przeciwności? Odpowiedź – w serialu.

W trzecim sezonie...

W trzecim sezonie...

Kończą się rządy węgierskiego króla Ludwika Andegaweńskiego, który otrzymał polską koronę na mocy umowy z Kazimierzem Wielkim. Węgrzy uznają go za wielkiego władcę, ale Ludwik myślami jest daleko od Wawelu. Po jego śmierci nastaje czas niebezpiecznego bezkrólewia, a młodziutkie córki Ludwika, z których jedna ma zasiąść na polskim tronie, nie wydają się być gwarantami jedności i trwałości państwa.

Polska korona staje się przedmiotem pożądania kolejnych pretendentów, w których żyłach płynie piastowska krew. Dla swoich ambicji gotowi są pogrążyć kraj w wojnach domowych. Polsce, którą z takim trudem zjednoczył Władysław Łokietek, grozi znowu chaos i rozpad na małe księstwa.

Po wielu sporach i rozgrywkach pomiędzy polskimi możnowładcami a węgierską królową wdową, zwaną Bośniaczką, do Krakowa przyjeżdża wreszcie młodziutka, nastoletnia Jadwiga. Jest niezwykle dojrzała i szlachetna. Kocha się wciąż w przyobiecanym jej narzeczonym, Wilhelmie Habsburgu, dziedzicu niewielkiego i mało ważnego księstwa Austrii. Tymczasem krakowscy panowie ujrzeli w młodym Litwinie Jogaile władcę o ogromnej mądrości i charyzmie. Sojusz z wielką Litwą, pod wspólnym berłem jest dalekosiężnym planem, podstawą powstałej później Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Średniowiecze buzuje namiętnościami, ludzie gorąco wierzą w Boga, lecz chętnie też ulegają szatańskim podszeptom. Rozgrywki polityczne, walka o tron, spiski możnych i władców stworzą główny nurt opowieści tego sezonu. Szlachetność i mądrość będą się potykać z żądzą władzy, chciwością i zdradą. No i oczywiście miłość, rządząca sercami, a często i umysłami rycerzy, dworzan i mieszczan.

„Korona królów”

„Korona królów”

„Korona królów” ma swój początek w 1325 roku, gdy król Polski Władysław Łokietek postanowił, że jego syn Kazimierz poślubi Litwinkę Aldonę, która przyjmuje imię Anna. Kilka lat później stary władca umiera, a na tronie zasiada młody król. W pierwszym sezonie poznajemy pierwsze lata jego panowania, problemy, z jakimi musiał się zmierzyć oraz śledzimy jego burzliwe relacje z Anną.

Drugi sezon przynosi nowe wątki i nowych bohaterów. Kazimierz jest już dojrzałym władcą, a jego państwo coraz więcej znaczy na arenie międzynarodowej. Ma też drugą żonę - Adelajdę.

W serialu poznajemy kulisy władzy, losy jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski oraz wyzwania, którym musiał sprostać.

Perypetie bohaterów są okazją do pokazania średniowiecza, które wbrew obiegowym poglądom nie było wcale mroczne i zacofane. Wawel był miejscem spotkań ludzi różnych kultur i rycerzy wielu narodów, a panowanie Kazimierza było początkiem budowania siły Polski i przekształcania słabego, rozbitego kraju w jedną z europejskich potęg, w silne i nowoczesne, jak na owe czasy, państwo.

„Korona królów” to opowieść o naszych przodkach, którzy 700 lat przed nami musieli, tak jak my, podejmować trudne wyzwania, którzy ulegali takim samym, jak my, emocjom. Walczyli o dobre życie dla swoich dzieci i współtworzyli potęgę chrześcijańskiej Europy.