Korona królów

Sylwetki aktorów

Agnieszka Wagner

Agnieszka Wagner

Zadebiutowała w 1988 r. Na swoim koncie ma role w dużych produkcjach filmowych, jak „Quo Vadis”, „Spis cudzołożnic”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Szamanka” czy „Listy do M”. Wystąpiła również w wielu produkcjach serialowych TVP, np.: „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „Komisarz Alex”. Teraz wciela się w rolę siostry Władysława Jagiełły – Aleksandry w „Koronie królów. Jagiellonowie”.

Szymon Nygard

Szymon Nygard

Od roli skina z „Rancza” przeszedł metamorfozę... Choć w „Koronie królów. Jagiellonowie” ponownie gra czarny charakter. Wcielił się w postać wielkiego mistrza krzyżackiego Ulryka von Jungingena, który poniósł porażkę i zginął w bitwie pod Grunwaldem.

Michał Chorosiński

Michał Chorosiński

Grał w wielu produkcjach telewizyjnych, jak „M jak miłość”, a także gościnnie m.in. w „Klanie” czy „Na dobre i na złe”. Zadebiutował w 1996 r. w roli strażnika w komedii Williama Shakespeare’a „Wieczór Trzech Króli” na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1999–2000 był związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 2000 wystąpił gościnnie w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. W 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix w II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu. Był związany również z teatrami: Ludowym w Nowej Hucie, Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu i Teatrze Muzycznym „Capitol” w stolicy Dolnego Śląska.

Od 2004 związał się z Teatrem Polskim we Wrocławiu. W 2022 Zarząd Województwa Łódzkiego powołał Chorosińskiego na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Teraz wciela się w rolę księcia Witolda w „Koronie królów. Jagiellonowie”.

Radosław Pazura

Radosław Pazura

Po raz pierwszy jego zainteresowania związane z aktorstwem ujawniły się w drugiej klasie liceum. Będąc na pierwszym roku studiów aktorskich w Łodzi, zagrał swoją pierwszą rolę – studenta o imieniu Rafał, w filmie Jacka Bromskiego, „1968. Szczęśliwego Nowego Roku”. To zaowocowało otrzymaniem głównej roli w filmie Juliusza Machulskiego pt. „Szwadron”. Półroczny okres zdjęciowy spowodował, że aktor przeszedł na indywidualny tok nauczania, dzięki czemu już po trzecim roku ukończył studia. W tym czasie zdążył jeszcze zagrać w kilku produkcjach filmowych, takich jak m.in. „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylberta, „Oczy niebieskie” Waldemara Szarka czy „Nowe przygody Arsena Lupina” Alaina Nahuma. Obronił także pracę magisterską, uzyskując tytuł magistra sztuki; pracę dyplomową zaliczył rolami Jeremina w filmie „Szwadron” Juliusza Machulskiego oraz Clifa w przedstawieniu „Miłość i gniew” w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.

Przez cały okres swojej kariery tylko raz zagrał na deskach Teatru na Woli w sztuce pt. „Cud na Greenpoincie” w roli Punka. Zaistniał w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji, grając główne oraz drugoplanowe role. Sporadycznie użyczał swojego głosu w dubbingu.

W 2003 r. ledwo przeżył wypadek samochodowy. Po tym zaangażował się w działalność charytatywną i stał się mi.in twarzą Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi – „Krewniacy”.

Milena Staszuk

Milena Staszuk

Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W latach 2015-16 występowała w Teatrze im. Kochanowskiego w Radomiu. Współpracowała także z teatrami z Katowic, Warszawy i Wrocławia.

Na swoim koncie ma wie ról w tym w produkcjach TVP takich jak „Na Wspólnej”, „Komisarz Aleks”, „Miasto 44”. W serialu „Koronie królów. Jagiellonowie” gra królową Annę Cylejską.

Sebastian Skoczeń

Sebastian Skoczeń

W 2005 roku został absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie i przyłączył do zespołu Teatru Współczesnego. Od 2013 współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych i filmowych. Grał w wielu serialach realizowanych przez TVP jak np.: „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”. Teraz powierzono mu roję króla Władysława II Jagiełły w „Koronie królów. Jagiellonowie”.